Greenway RD over SR 51
Fair Condition29 years old42,186 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 12.6 Mi North Of I 10 |
| Carries | Greenway RD |
| Crosses | SR 51 |
| Coordinates | 33.62630, -112.00710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 199.1 ft (60.7 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Area | 2476.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,186 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02461 |