W. 95th Ave. over Cow Creek
Fair Condition66 years old8 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.9e 0.5n Of Nickerson |
| Carries | W. 95th Ave. |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.15888, -98.01478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 377.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780745905540 |