SR 87 SB over Sycamore Creek
Good Condition28 years old7,226 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 17.5 Mi S Jct SR 188 |
| Carries | SR 87 SB |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 33.86780, -111.46780 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 726.0 ft (221.3 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 3053.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,226 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02463 |