15th Avenue over SR 101l
Good Condition26 years old1,065 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 101l Mi 24.66 |
| Carries | 15th Avenue |
| Crosses | SR 101l |
| Coordinates | 33.66920, -112.09150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 261.8 ft (79.8 m) |
| Max Span | 111.5 ft (34 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 1548.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2000 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,065 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02464 |