7552590woodie Seat over Arkansas River
Fair Condition71 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | Woodie Seat Freeway |
| Carries | 7552590woodie Seat |
| Crosses | Arkansas River |
| Coordinates | 38.04178, -97.93849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1025.3 ft (312.5 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 5937.5 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780755905700 |