E. 180th Ave. over Drain
Fair Condition50 years old23 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.0n 7.8w Of Buhler |
| Carries | E. 180th Ave. |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 38.17374, -97.92076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 5.6 ft (1.7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780757105520 |