US 169 HWY over Elk Creek Drainage
Good Condition21 years old4,555 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Neosho |
| Location | 1.95 Mi N K47 |
| Carries | US 169 HWY |
| Crosses | Elk Creek Drainage |
| Coordinates | 37.55694, -95.47083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.2 ft (15 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 426 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,555 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999916900670931 |