K177 HWY over Bnsf R.r.
Fair Condition47 years old518 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Butler |
| Location | 8.17 Mi N Of Us-54 HWY |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Bnsf R.r. |
| Coordinates | 37.92722, -96.74944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 346.1 ft (105.5 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1,477 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 518 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700081262 |