K177 HWY over Mercer Creek Drainage
Fair Condition89 years old405 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | 3.05 Mi N Butler Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Mercer Creek Drainage |
| Coordinates | 38.12278, -96.59222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 213.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 405 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090261 |