K177 HWY over Rock Creek
Fair Condition70 years old482 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Chase |
| Location | 14.10 Mi N Butler Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 38.26639, -96.54500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.5 ft (72.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 600.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 482 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700090331 |