K177 HWY over Munkers Creek Drainage
Good Condition92 years old1,642 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Morris |
| Location | 1.31 Mi S Wabaunsee Coln |
| Carries | K177 HWY |
| Crosses | Munkers Creek Drainage |
| Coordinates | 38.80722, -96.50111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Area | 184.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,642 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700640221 |