K-177 over Munkers Creek
Good Condition5 years old1,642 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Morris |
| Location | 6.91 Mi S Wabaunsee Coln |
| Carries | K-177 |
| Crosses | Munkers Creek |
| Coordinates | 38.73000, -96.49917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 419.0 ft (127.7 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1634.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,642 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917700640491 |