K179 HWY over Spring Creek
Fair Condition51 years old836 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Harper |
| Location | 3.01 Mi S K44 |
| Carries | K179 HWY |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 37.11528, -98.03889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 733.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 836 (2023) |
| Truck Traffic | 48% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999917900390491 |