K181 HWY over West Twin Creek
Good Condition55 years old436 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 7.29 Mi NE Russell Coln |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | West Twin Creek |
| Coordinates | 38.98889, -98.39306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.5 ft (34.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 312.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 436 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100530301 |