K-181 HWY over Carr Creek
Fair Condition33 years old382 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Mitchell |
| Location | 8.37 Mi NW Lincoln Coln |
| Carries | K-181 HWY |
| Crosses | Carr Creek |
| Coordinates | 39.28222, -98.47167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.5 ft (40.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 420.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 382 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100620361 |