K181 HWY over N F Solomon R Drain
Good Condition76 years old808 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osborne |
| Location | 3.64mi N Us24 |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | N F Solomon R Drain |
| Coordinates | 39.56194, -98.54333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 188.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 808 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100710461 |