K181 HWY over Oak Creek
Fair Condition77 years old323 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Smith |
| Location | 8.29mi N Osborne Co Line |
| Carries | K181 HWY |
| Crosses | Oak Creek |
| Coordinates | 39.68500, -98.55917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.3 ft (76.9 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 692.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 323 (2023) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100920381 |