Us183 HWY over Day Creek Drainage
Good Condition72 years old846 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Clark |
| Location | 2.25 Mi S Us-160 Hwywjct |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Day Creek Drainage |
| Coordinates | 37.16000, -99.64833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 58.4 ft (17.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 224.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 846 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300130201 |