Us183 HWY over Cavalry Creek Drainage
Good Condition97 years old1,139 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Comanche |
| Location | 1.00 Mi N Us160 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Cavalry Creek Drainage |
| Coordinates | 37.29444, -99.32806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 104.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,139 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300170121 |