Us183 HWY over Big Coon Creek
Good Condition46 years old1,806 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Edwards |
| Location | 0.05 Mi S Us50 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Big Coon Creek |
| Coordinates | 37.91778, -99.40972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 298.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,806 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300240091 |