Us183 HWY over Smoky Hill River
Fair Condition56 years old3,581 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Ellis |
| Location | 1.19 Mi N Rush Coln |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Smoky Hill River |
| Coordinates | 38.71389, -99.32028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 543.6 ft (165.7 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2319.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,581 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300260441 |