Us183 HWY over Kiowa Co State Lake Drg
Good Condition9 years old1,067 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Kiowa |
| Location | 0.38 Mi S Us54 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Kiowa Co State Lake Drg |
| Coordinates | 37.60028, -99.32167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 245.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,067 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300490361 |