Us183 HWY over Coon Creek
Good Condition60 years old718 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Pawnee |
| Location | 0.92 Mi N Us56 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Coon Creek |
| Coordinates | 38.02472, -99.31389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 222.4 ft (67.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 603.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 718 (2023) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300730141 |