Us183 HWY over Sawmill Creek Drainage
Fair Condition60 years old718 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Pawnee |
| Location | 6.77 Mi N Us56 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Sawmill Creek Drainage |
| Coordinates | 38.10972, -99.31417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 226.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 718 (2023) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300730151 |