Us183 HWY over Pawnee River
Fair Condition60 years old913 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Pawnee |
| Location | 11.90 Mi N Us56 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Pawnee River |
| Coordinates | 38.18444, -99.31417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 290.4 ft (88.5 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 796.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 913 (2023) |
| Truck Traffic | 43% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300730181 |