Us183 HWY over Pawnee River Drainage
Fair Condition94 years old1,467 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Pawnee |
| Location | 6.47 Mi N K156 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | Pawnee River Drainage |
| Coordinates | 38.28167, -99.30778 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,467 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300730191 |