SR 80 over Wash
Good Condition93 years old4,365 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Cochise |
| Location | 9.1 Mi S Jct SR B 10 |
| Carries | SR 80 |
| Crosses | Wash |
| Coordinates | 31.88030, -110.21240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 439.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1957) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,365 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04480 |