Us-183 HWY over Walnut Creek Drainage
Good Condition32 years old1,143 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Phillips |
| Location | 3.62 Mi SE Jct Us-383 |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | Walnut Creek Drainage |
| Coordinates | 39.96889, -99.32861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 188.6 ft (57.5 m) |
| Deck Area | 546.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,143 (2023) |
| Truck Traffic | 41% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300740481 |