Us183 HWY over South Fork Solomon R Drg
Fair Condition60 years old2,410 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 2.03mi S Jt U24 |
| Carries | Us183 HWY |
| Crosses | South Fork Solomon R Drg |
| Coordinates | 39.40833, -99.28000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 155.5 ft (47.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 663.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,410 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820221 |