Us-183 HWY over S Fork Solomon R Drg
Good Condition30 years old2,345 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Rooks |
| Location | 5.65 Mi N Jct K-18 |
| Carries | Us-183 HWY |
| Crosses | S Fork Solomon R Drg |
| Coordinates | 39.31917, -99.29750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 279.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,345 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918300820411 |