K192 HWY over Crooked Creek
Good Condition21 years old764 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Jefferson |
| Location | 0.05 Mi E Us59 |
| Carries | K192 HWY |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 39.33278, -95.30889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.5 ft (35.8 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 415.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919200440541 |