K-196 Highway over W Br Whitewater Riv
Good Condition24 years old2,401 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Harvey |
| Location | Harvey/butler Coln |
| Carries | K-196 Highway |
| Crosses | W Br Whitewater Riv |
| Coordinates | 37.95639, -97.15250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 166.3 ft (50.7 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 649.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,401 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919600400881 |