K-197 HWY over Chapman Creek Drainage
Good Condition22 years old87 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Dickinson |
| Location | 1.05 Mi W K-15 |
| Carries | K-197 HWY |
| Crosses | Chapman Creek Drainage |
| Coordinates | 39.13333, -97.14944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 123.7 ft (37.7 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 346.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2023) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999919700210951 |