K204 HWY over Beaver Creek Drainage
Good Condition98 years old385 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Smith |
| Location | 0.85mi E Jt U36 |
| Carries | K204 HWY |
| Crosses | Beaver Creek Drainage |
| Coordinates | 39.77056, -98.80639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999920400920391 |