K-209 HWY over Lyons Creek
Fair Condition32 years old534 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Dickinson |
| Location | 1.08 Mi W Us-77 |
| Carries | K-209 HWY |
| Crosses | Lyons Creek |
| Coordinates | 38.79750, -96.94000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 162.7 ft (49.6 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 515.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 534 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999920900210881 |