I-264 over P&l Railway
Fair Condition56 years old59,179 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.4 Mi W Of Ky 2056 |
| Carries | I-264 |
| Crosses | P&l Railway |
| Coordinates | 38.22778, -85.82167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 170.6 ft (52 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Area | 1783.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 59,179 (2020) |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00252N |