Ky 2048 over I-64 M Fk Beargrass Crk
Fair Condition57 years old13,864 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi N Of Dutchmans LN |
| Carries | Ky 2048 |
| Crosses | I-64 M Fk Beargrass Crk |
| Coordinates | 38.23583, -85.65833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 407.2 ft (124.1 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Area | 3127.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,864 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00262N |