Co 111 over Dry Branch
Poor Condition99 years old76 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lauderdale |
| Location | 0.7 Mi NE Of Co 33 |
| Carries | Co 111 |
| Crosses | Dry Branch |
| Coordinates | 34.83412, -87.41134 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76 (2001) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000424 |