CR 33 over Beaver Dam Creek
Fair Condition75 years old275 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Randolph |
| Location | 1.44 Mi N Al #22 Fas 03 |
| Carries | CR 33 |
| Crosses | Beaver Dam Creek |
| Coordinates | 33.13250, -85.55370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 326.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (1990) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004007 |