I-265 SB over Ky 1447 (westport Rd)
Fair Condition50 years old34,609 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.5 Mi S Of Ky 22 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | Ky 1447 (westport Rd) |
| Coordinates | 38.29750, -85.54861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 239.5 ft (73 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1219.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,609 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00287L |