Ky 155 over Cane Run
Fair Condition47 years old14,485 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.95 Mi N Of Spencer Cl |
| Carries | Ky 155 |
| Crosses | Cane Run |
| Coordinates | 38.15611, -85.43639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 87.6 ft (26.7 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Area | 750.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,485 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00294N |