Ky 1703 (baxter) over Tyler Park Walkway
Fair Condition122 years old7,777 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.20 Mi N Of US 60 |
| Carries | Ky 1703 (baxter) |
| Crosses | Tyler Park Walkway |
| Coordinates | 38.23111, -85.71694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 208.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1904 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,777 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00296N |