Ky 1531 over Brush Run
Fair Condition42 years old914 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.8 Mi N Of US 60 |
| Carries | Ky 1531 |
| Crosses | Brush Run |
| Coordinates | 38.24250, -85.46000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 914 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00330N |