Ky 2052 over Northern Ditch
Fair Condition43 years old26,134 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.75 Mi N Of Ky 1065 |
| Carries | Ky 2052 |
| Crosses | Northern Ditch |
| Coordinates | 38.14889, -85.66000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 552.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,134 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00331N |