Ky 2052 over Ns Railroad
Fair Condition42 years old11,673 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.9 Mi N Of Ky 1703 |
| Carries | Ky 2052 |
| Crosses | Ns Railroad |
| Coordinates | 38.19167, -85.66056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 1092.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,673 (2015) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00333N |