US 42 over Beargrass Creek
Poor Condition70 years old8,064 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 400 Ft W Of Mellwood |
| Carries | US 42 |
| Crosses | Beargrass Creek |
| Coordinates | 38.26028, -85.71833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 494.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,064 (2020) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00346N |