Co.rd.4 over Autauga Creek
Fair Condition75 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Autauga |
| Location | 1mi.east Spring Hilchurch |
| Carries | Co.rd.4 |
| Crosses | Autauga Creek |
| Coordinates | 32.42706, -86.46101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 341.9 ft (104.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 917.0 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (1988) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004008 |