I-265 SB over Ky 155 (taylorsville Rd)
Poor Condition39 years old29,753 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.3 Mi S Of I-64 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | Ky 155 (taylorsville Rd) |
| Coordinates | 38.18889, -85.50917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.6 ft (71.5 m) |
| Max Span | 139.8 ft (42.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 943.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,753 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00380L |