Ky 1931 over Big Run
Fair Condition35 years old8,399 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 2.0 Mi N Of US 31w |
| Carries | Ky 1931 |
| Crosses | Big Run |
| Coordinates | 38.15333, -85.80694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 218.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,399 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00431N |