US 25 over South Rays Fork
Fair Condition34 years old276 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1 Mi N - Ky 356 |
| Carries | US 25 |
| Crosses | South Rays Fork |
| Coordinates | 38.44861, -84.56278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 276 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00115N |